01-794 Warszawa
ul. Anny German 5A
Ważnym założeniem lekcji jest prezentowanie strojów ludowych z terenu Polski w całej ich różnorodności.
Jako ową różnorodność rozumiemy również prezentację strojów z różnych, nie tylko najbardziej znanych regionów. Dlatego od samego początku na stronie pojawiały się zarówno opracowania dotyczące strojów powszechnie rozpoznawanych, strój podhalański czy łowicki, oraz tych mniej znanych i takich, które odeszły w zapomnienie i są rozpoznawane jedynie przez specjalistów i pasjonatów, jak np. stroje z okolic Iłży czy Hrubieszowa.
Chcemy pokazywać strój ludowy nie jako oderwany od codziennego życia kostium sceniczny czy umieszczony w gablocie kawałek tkaniny. Zdjęcia prezentowane na naszej stronie pokazują strój, takim, jakim był noszony przez zwykłych ludzi w ich, chciałoby się powiedzieć, codziennym życiu. Choć oczywiście wiemy, że strój ludowy był ubiorem odświętnym, zakładanym na szczególne okazje. Był też adaptowany zgodnie z preferencjami, gustami i możliwościami na potrzeby konkretnych osób przez samych właścicieli.
Zależy nam na popularyzowaniu wiedzy o strojach ludowych w jej jak najszerszym wymiarze. Dotyczy to zarówno praktyk związanych z noszeniem strojów, jak i samego procesu powstawania konkretnych elementów stroju.
Dodatkową atrakcją było dostarczenie do naszej klasy lalek przez Dionizego z kolekcji jego Babci- bardzo dziękujemy za możliwośĆ pokazania wszystkim uczniom z bliska kolorów strojów ludowych.
"Odważ się być mądrym”
01-794 Warszawa
ul. Anny German 5A