Dzień liczby Pi w SP396

Dzień Liczby Pi (π) – jest obchodzony każdego roku 14 marca na cześć jednej z najbardziej znanych i ważnych stałych matematycznych. Skąd data tego święta? Otóż z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi po przecinku liczby pi a w USA (skąd wywodzi się to święto) data 14 marca zapisywana jest “3.14”.

W naszej szkole uczniowie mogli sami sprawdzić stałość tej liczby zwanej też ludolfiną czy stałą Archimedesa. W holu głównym szkoły uczennice klasy 8a pomagały uczniom obliczyć stosunek obwodu koła (długości okręgu) do długości jego średnicy. Podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali rebusy z liczbą pi, escape booki z tematyką liczby pi. Kreatywnie też było przy wykonywaniu własnych rebusów z liczbą π.

W tym dniu też odbyły się Szkolne Mistrzostwa Liczby Pi. Szkolnym Mistrzem Liczby Pi 2024 roku została Lusine Petrosjan z klasy 6b (Lusine zapamiętała 127 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi). W tym roku Lusine miała godnych przeciwników. "Po piętach" deptali jej: Alicja Czopek z klasy 8a (121 cyfr - zeszłoroczna Mistrzyni) oraz Ksawery Kurpiewski z klasy 5c (100 cyfr).

Nagrodę dla Mistrza Liczby pi oraz narody pocieszenia dla dwóch uczestników z kolejną największą liczbą zapamiętanych cyfr ufundowała rada rodziców.

Nauczyciele matematyki

Barbara Psuja